Onkologijos klinikos pacientėms – modernūs krūtų vėžio diagnostikos ir gydymo metodai

276769-onkologijos-klinikos-pacientems-modernus-krutu-vezio-diagnostikos-ir-gydymo-metodai.jpg


onkologijos-klinikos-pacientems-–-modernus-krutu-vezio-diagnostikos-ir-gydymo-metodai

Pasitinkant gegužės 28 dieną, kai minima Tarptautinė gerinimo diena, atkreipiame dėmesį į krūties vėžio moterų dažną pasitaikančią moterų onkologinę ligos diagnostiką ir tikrai.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos medikai siekia, kad liga būtų diagnozuojama kuo anksčiau, o pažengusiai ligai gydyti būtų taikomi patys moderniausi metodai. Apie sergančiųjų krūtų vėžiu diagnostikos ir gydymo galimybes Respublikinėje Šiaulių ligoninėje kalbamės su Onkologijos klinikos gydytoja chemoterapeute Jūrate LIUTKUTE:

– Kuo svarbus mamografijos tyrimas, diagnozuojant krūties patologijas?

-Mamografija – vienos svarbiausių tyrimų krūties vėžiui diagnozuoti. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje veikia du mamografijos aparatai. Gydymo įstaigoje padaugėjo pacienčių iš visos apskrities, todėl tyrimų poreikis yra didelis. Vykdoma Krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos profilaktikos programa, kuri vykdant moterims tirti naudojamą mamografijos tyrimą – radiologinis krūties tyrimo būdas, leidžiantis aptikti net labai mažų matmenų navikinį darinį krūtyje. Pagal šią programą kas dvejus metus 50–69 metų moterų mamografijos tyrimas, kuris finansuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.
2023 metais pagal atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programą buvo patikrinta 7090 patikrinta, ty 30 proc. mažiau, nei 2022 metais, kai buvo atlikti 10108 tyrimai. Patikrintų skaičių mažėjimą lėmė Šiaulių mieste įkurtas privatus mamografijos paslaugas teikiantis kabinetas. Šiais metais nuo sausio 1-osios iki balandžio 1-sios dienos atlikta 2511 mamografijos tyrimų.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje atliktas mamografijos tyrimas – vienas svarbiausių tyrimų krūties vėžiui diagnozuoti, finansuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. (Zitos Katkienės nuotr.)

-Mamografija – ne vienintelis krūties patologijos diagnostikos bei ligos patvirtinimo būdas?

-Krūties patologinius pokyčius galima aptikti ir atlikti echoskopiją. Šis tyrimas yra pirmasis pasirinkimo metodas, siekiant įvertinti pakitimus pacientėms, jaunesnėms nei 50 metų, kurių krūtyse vyrauja liaukinis audinys. Krūtų ultragarsinis tyrimas naudojamas ir biopsijos vietai patikslinti, ir pakitimams limfmazgiuose įvertinti. Retesniais atvejais, kai anksčiau minėti tyrimo metodai yra neinformatyvūs, galima atlikti krūtų magnetinio rezonanso tyrimą, kuris yra pakankamai tikslus, tačiau užtrunka labai ilgai ir gali būti naudojamas ne visiems.

-Gal yra naujovių, nustatant ir gydant šią ligą?

-Ženklių pokyčių krūtų vėžio diagnostika neįvyko, nes visa procedūra yra pakankamai aiški – surasti darinį. Tai atliekama mamografu, echoskopu bei magnetiniu rezonansu. Aptikus darinį iš jo paimti biopsiją diagnozei patikslinti. Tačiau gydant krūties vėžį per pastarąjį dešimtmetį daug kas. Lietuvoje beveik naujovės skirtos išplitusiai ligai gydyti. Tam pradėta naudoti taikinių terapija, imunoterapija, biologinė terapija. Nauji gydymo metodai pastebimai pagerino gydymo rezultatus ir tiekia kaip monoterapija, tiek ir derinant su chemoterapija. Pagrindinis tikslas yra sujungiant visus naujus gydymo metodus atitolinti ligą ir paversti kontroliuojama, su kuo mažiau šalutinių reiškinių, atsirandančių nuo citotoksinio gydymo. Visa tai taikoma ir mūsų klinikoje. Pagrindinis tikslas yra ligą aptikti anksčiau, naviką visiškai pašalinti iš organizmo ir užkirsti kelią jam grįžti. Diagnozavus krūties naviką, derinami gydymo būdai – operacinis, spindulinė terapija bei sisteminis gydymas (apimantis chemoterapiją, hormonoterapiją, imunoterapiją, taikinių terapiją). Kiekvienas ligos atvejis aptarė individualiai daugiadalykės gydytojų komisijos metu, nuo naviko tipo, paciento funkcinės būklės, gretutinių ligų parenkinamasis gydymas.

-Kokios galimybės siekti kuo anksčiau diagnozuoti onkologinę ligą?

-Kuo anksčiau pradėti skatina žmonių aktyvus dalyvavimas vėžio ligų diagnostikos profilaktikos programose. Padeda ir mašintas žaliojo koridoriaus principas. Tai nėra naujovė – pacientų, kuriama pirmą kartą pagrįstai įtariama onkologinė liga, atliekami tyrimai, nustatoma diagnozė, nes gydymas reikalingas tuoj pat, o ne po kelių mėnesių ar mėnesio.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje kasmet per 50 Šiaulių miesto gyventojų diagnozuojamas krūties vėžys. Kasmet Lietuvoje diagnozuojama daugiau kaip 1800 naujų krūties vėžio atvejų. Laiku pastebėjus ligą, daugiau nei 95 proc. pacienčių, sergančių pirmos stadijos krūties vėžiu, yra visiškai išgydoma.

-Žmones labiausiaibaimina net ne liga, bet jai gydyti taikomi metodai: chemoterapija, spindulinis gydymas, operacija. Sergantieji kenčia ne tik nuo vaistų venas, bet ir nuo daugelio šalutinių reiškinių: plaukų slinkimo, pykinimo. Kokios yra galimybės palengvinti gydymo sukeliamas kančias?

-Mokslas nestovi vietoje ir didžiąją dalį šalutinių reiškinių, ypač ūmių, tokių kaip pykinimas, pakankamai efektyviai koreguoti vaistų priemonėmis. Žinoma, visų pašalinių poveikių nepavyksta išvengti. Pacientai, kurie yra gydytis, yra gerai supažindinti su galimais šalutiniais reiškiniais, žino, kaip juos koreguoti arba palengvinti, lengviau atlaiko. Chemoterapiją gaunantiems pacientams nebereikia leisti vaistus į veną ir traumą. Šiaulių moterų klubas „Harmonija“ kiekvienais metais dovanoja galimybę įsigyti Porto sistemų, dėl kurių pacientų gydymo metu nebereikia nuolat gulėti lovoje, jis gali gyventi įprastą gyvenimą ir užsiimti įprastine veikla.
Krūtų vėžiui gydyti pasaulyje taikomas ir spindulinis gydymas. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje linijiniai greitintuvai tokie pat modernūs kaip ir visur. Spindulinis gydymas sumažina ligos atsinaujinimo toje vietoje riziką, ypač po taikytos tausojančios krūtų operacijos.
Šiauliuose, kaip ir visame pasaulyje, plačiai taikomos vadinamosios kvadrantektomijos ir sarginio limfmazgio biopsijos, dėl jų pacienčių hospitalizacija sutrumpėja, o pooperacinių problemų rizika, taip pat išaugoma krūtis.
Tokio tipo operacijos galima saugiai atlikti ir nesibaiminti blogesnių rezultatų dėl taikomos pooperacinės spindulinės terapijos, kurią galima atlikti čia pat Šiauliuose.
Svarbiausias vaidmuo tenka klinikoje dirbantiems patyrusiems onkologams radioterapeutams ir medicinos fizikams, kurie kiekvieną planą sudaro individualiai kiekvienam pacientui, negailėdami laiko ir pastangų.
Krūties vėžio gydymas yra kompleksinis, kiekvienas žingsnis turi savo vertę. Tik pavieniais atvejais nustačius ikivėžinius pakitimus arba esant labai mažam navikui ir atlikus didelę apimties operaciją – mastektomiją pakanka chirurginio gydymo. Bet ir tokiais atvejais kartais prireikia papildomo gydymo.

-Ačiū už pokalbį.

• Zita Katkienė Respublikos Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė

Daugiau naujienų rasite portale Miesto naujienos.



Source link

Draugai: - Marketingo agentūra - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - Veidoskaita - Nuotekų valymo įrenginiai - Teniso treniruotės - Pranešimai spaudai -